
Általában két mennyiséget használnak a remegések értékeléséhez:
A remegés frekvenciáját és amplitúdóját.
A tremor frekvenciája egy fontos jellemző a tremort kiváltó lehetséges alapvető patológiai folyamatok analíziséhez. A frekvencia mértékegysége a Hz (Hertz). A tremor frekvenciatartománya 3 és 20 Hz közé esik. Különböző tremort okozó betegségek eltérő frekvenciákat eredményeznek. Ezek összehasonlítása a mellékelt ábrán látható.
A tremor frekvenciája egy fontos diagnosztikai információ és segíthet a tremort okozó betegség elsődleges behatárolásánál.
Az ábra a Deuschl, G., Bain, P. and Brin, M. (1998), Consensus Statement of the Movement Disorder Society on Tremor. Mov. Disord., 13: 2–23. doi:10.1002/mds.870131303 3. táblázatából lett lefordítva. A táblázattal kapcsolatos minden jog a fenti tanulmány szerzőit illeti. A Tremitas GmbH ezt illetően semmilyen igényt nem támaszt.
A tremor amplitúdó egy fontos mérték a remegés erősségének és intenzivitásának leírásához.
Korábban a tremor amplitúdóját mV-ban (milli volt) adták meg, de a fizikailag helyesebb mértékegység erre a célra a mG (milli G). 1G megfelel a föld felszíni gyorsulásnak. Mivel újabban gyorsulást mérő érzékelők mérik a remegés gyorsulását, a mG mértékegységet gyakrabban használják, mint a mV-ot (természetesen a két érték egymásba átszámíthatók).
Egy kiterjedt klinikai vizsgálat2 megállapította, hogy az átlagos, semmilyen remegéssel járó betegségben nem szenvedő embereknél remegési amplitúdó mintegy 3 mG.
A tremor orvosi besorolása és a mért mG értékek közötti összefüggést megvilágítandó, a Tremitas GmbH egy klinikai vizsgálatot folytatott le, amelyben a mért értékek és a „Unified Parkinson's Disease Rating Scale” (UPDRS) valamint "The Essential Tremor Rating Assessment Scale" (TETRAS) összevetése történt meg.
Az eredményül kapott összehasonlító skála kizárólag tájékoztató jellegű és nem használható pontos besorolásra.
A mért amplitúdóértékekkel valamint a frekvenciákkal kapcsolatos táblázatok a letöltések menü alatt találhatók.
² Raethjen, F Pawlas, M Lindemann, R Wenzelburger, G Deuschl, Determinants of physiologic tremor in a large normal population, In Clinical Neurophysiology, Volume 111, Issue 10, 2000, Pages 1825-1837, ISSN 1388-2457, doi.org/10.1016/S1388-2457(00)00384-9.